Hurá na Sněžku! Pěšky nebo lanovkou?

Sněžka je se svou výškou 1603 m n. m. považována za nejvyšší horu České republiky. K vrcholu této krkonošské dominanty zamíří každoročně nemalý počet návštěvníků, a to nejen z našeho území. Vrcholem hory prochází česko-polská hranice a cesty sem vedou návštěvníky z území obou států. Možnost nechat se na horu vyvézt lanovkou se však nabízí jen z naší, české, strany. Proč ji (ne)využít?

Radost z výstupu

Častá motivace, která vede k výšlapu po svých, je pocit uspokojení. Zdolat nejvyšší horu našeho státu po svých je jistě zajímavý cíl, jehož splnění pohladí naše ego. Cestou navíc můžeme zblízka obdivovat krásnou krkonošskou přírodu a za dobrého počasí také neobyčejný výhled do kraje. Takový, který vám žádná jiná česká rozhledna nenabídne.

Cesty, které k vrcholu stoupají jsou obklopeny charakteristickou horskou vegetací. Nikde jinde mimo území krkonošského národního parku u nás takovou neuvidíte. Čím více se blížíme k vrcholu, tím drsnějším podmínkám musí tato vegetace čelit. V těch nejvyšších polohách odolávají rozmarům počasí jen ty nejodolnější organismy, rostliny krčící se mezi kameny. Až u vrcholu přežívají pouze lišejníky, mechy a odolné traviny. Pozorováním přírodních principů právě tady se můžete jedině obohatit a jen pěší túra vám umožní Krkonoše skutečně zažít.

Jedeme lanovkou

Ani vyjet na nejvyšší horu Krkonoš není žádná nuda. Pěší výstup se zkrátka nehodí pro každého. Početnější skupině návštěvníku může sice ušetřit nemalé peníze za cestovné, na druhou stranu cesta lanovkou ušetří nohy, a navíc je i výrazně časově úspornější.

Ve čtyřmístných kabinkách lanové dráhy je možné ze stanice v Peci pod Sněžkou do nadmořské výšky 1588 m n. m., tedy téměř k vrcholu Sněžky, docestovat přibližně za čtvrt hodiny. Nová lanová dráha sem dokáže přepravit až 250 pasažérů za hodinu po trase sestávající ze dvou úseků. První úsek dráhy dlouhý 1,75 km vynese cestující z výchozí stanice v Peci na Růžovou horu do výšky 1339 m n. m., kde se nachází přestupní stanice. Druhý podobně dlouhý úsek směřuje až k vrcholu Sněžky. Přitom nese pasažéry přes část krkonošské tundry, na kterou se tak nabízí nevšední pohled shora.

Cesta lanovkou tedy může být unikátním zážitkem, který si budete pamatovat po celý život. Někteří se slabším žaludkem jej shledají možná jako nepříjemný, ti ostatní si na cestu mezi mraky snad vzpomenou s radostí. Navíc cesta lanovkou je dostupná i méně fyzicky zdatným návštěvníkům. Můžeme ji tedy jedině doporučit těm, kteří si v pěším výšlapu na vrchol příliš nevěří.

Střední cesta

Lanovkou můžete cestovat na Sněžku i zpět a zakoupit si můžete jednosměrnou i zpětnou jízdenku. Alternativní možností je využít služby lanové dráhy jen v jednom z jejích úseků. Z Pece se můžete nechat vyvézt jen k přestupní stanici na Růžové hoře a od té pokračovat pěšky. Zdoláte tak k vlastní spokojenosti hlavní úsek výstupu. Takto zkrácená trasa se hodí pro všechny, kteří si v horské turistice nejsou jisti a ocení ji i rodiny s dětmi.

Ať už si vyberete kteroukoliv variantu nepodceňujte rozmary krkonošského počasí. Nejde jen o hezký výhled a skvělé fotky, ale také o vaše zdraví a bezpečnost. Na Sněžce jsou průměrné roční teploty mnohem nižší než dole v údolí, a tak ani při cestě lanovkou nepodceňte výběr oblečení.

Co čeká na vrcholu?

Pokud cestujete na Sněžku v letních měsících, sníh tu pravděpodobně nepotkáte. Zato se tu můžete vyfotit u nejvyššího geodetického bodu České republiky, prohlédnout si nejvýše položenou barokní památku Polska nebo Polskou boudu, která je meteorologickou stanicí. Můžete se tu dokonce i občerstvit.

Občerstvení na české straně hory nabízí poštovna postavená na místě, kde stávala Česká bouda. V současnosti je poštovna nejnovější stavbou na vrcholu hory. Slavnostně byla otevřena již v roce 2007, její vzhled však vyvolává diskuse dosud. Mnozí této budově neřeknou jinak než „krabice od bot“, ale vy si můžete udělat názor sami až ji uvidíte na vlastní oči.