Kam na dovolenou v Česku – Děčínsko

Obáváte se, že letní dovolená 2020 bude probíhat v České republice a nevíte kam vyrazit? Je tu tolik krásných míst, že nebudete vědět kam dříve. Tento článek poradí, co navštívit v okolí města Děčín.

Již samotné město je velice zajímavé. Řeka Ploučnice se zde vlévá do Labe, které město rozděluje na dvě poloviny. Dominantou města je zámek s parkem. Najdeme zde lesní zoologickou zahradu a ferratu na Pastýřské stěně, která je přímo přes řeku naproti děčínskému zámku. Celé okolí je lemované skalnatými, lesními vyhlídkami. Jako je například Dolní a Horní vyhlídka, vyhlídka Bohemia, Loretánská vyhlídka, vyhlídka u rozhledy Pastýřská stěna a mnoho dalších.

Zřícenina hradu Vrabinec

10 kilometrů jižně pod Děčínem se nachází zřícenina hradu Vrabinec, kterou můžeme vidět z vlaku nebo auta po cestě z Ústí nad Labem do Děčína. Ideální variantou je svézt se autobusem přímo z Děčína na zastávku Těchlovice, rozc. a vydat se po červené turistické stezce přes Vrabinec a rozhlednu Velký Chlum zpátky do města. Trasa je dlouhá 12 kilometrů. Na skalách, kde stával hrad dnes najdeme ferratové stezky.

Děčínský Sněžník

Přímo z Děčína můžeme také vyrazit na výlet na naší nejvyšší stolovou horu, Děčínský Sněžník, kde se nachází kamenná rozhledna. Z města je vzdálena 10 kilometrů západně. Tato oblast je známá pro velké množství boulderů. Pokud si chceme výlet zkrátit, můžeme zaparkovat ve vesnici Zadní Ves, od které se vrchol nachází přibližně 2 kilometry.

Tiské stěny

Tiské stěny jsou stejně jako Děčínský Sněžník součástí CHKO Labské pískovce. Najdeme je nad obcí Tisá, která je vzdálena 18 kilometrů od Děčína. Můžeme zde projít naučnou stezku o vzdálenosti 1,9 kilometru. Případně trasu prodloužit po turistických stezkách, které nás zavedou k dalším skalním útvarům.

Hřensko

12 kilometrů severně od Děčína se nachází obec Hřensko. V této části Národního parku České Švýcarsko bychom neměli vynechat návštěvu Pravčické brány a Soutěsek Hřensko, které proplouváme na lodičkách.

Jetřichovické stěny

Další krásné místo a součást Národního parku tvoří Jetřichovické stěny. Jsou vzdáleny 23 kilometrů od Děčína. Na okraji obce Jetřichovice se nachází parkoviště, ze kterého lze obejít různě dlouhé okruhy po značených turistických stezkách. Zajímavostí je Trpasličí skalka, vzdálená přibližně 1,5 kilometru východně u silnice směrem z Jetřichovic do obce Rynartice.

Děčínsko je opravdu krásná oblast naší republiky a nalezneme zde i mnoho dalších míst, které stojí za návštěvu.