Kam na výlet v jižních Čechách? Do Bechyně!

Bechyně je zdánlivě malé lázeňské městečko, ve kterém se toho moc neděje. Není tomu ale tak! Bechyně je pro turistu, výletníka nesmírně bohaté místo s ještě bohatší historií a spoustou míst a kulturních akcí, které je dobré navštívit a dalo by se říci, že je chyba, pokud je minete. Co tedy v Bechyni rozhodně nevynechat?

1.  Bechyňský zámek

Zámek je součástí Bechyně již od třináctého století, tehdy se jednalo pouze o hrad, který nechal postavit český král Přemysl Otakar II. Do podoby zámku jej nechal přestavět až Petr Vok z Rožmberka. Během prohlídky se pak dozvíte spousty zajímavých informací o historii města a zámku samotného.

2.  Zámecká zahrada

V zahradě najdete několik objektů. Mimo jiné například voliéry. Dále Paarovskou jízdárnu, penzion Lesní dům, cukrárnu a také muzeum uměleckého sochaře Vladimíra Preclíka.

3.  Františkánský klášter

Tato zvenku relativně nenápadná stavba je zevnitř nebo doopravdy nádherného. Vzhledem k tomu, že v Bechyni se vystřídalo více rodů a každý chtěl, aby byl v očích chudiny a Boha vidět, přispívali bohatě k vybavení přilehlého kostela nanebevzetí panny Marie. Dovnitř se můžete podívat během bohoslužby, nebo při prohlídce.

4.  Františkánská zahrada

Ta je přilehlá ke klášteru a je z ní nejhezčí výhled na řeku Lužnici a slavný Bechyňský most. Příjemné místo, kam si můžete zajít odpočinout například po obědě. Je zde povoleno vcházet na trávu a často zde probíhají kulturní akce města.

5.  Věž

Na náměstí se pak můžete vyšplhat na kostelní věž kostela svatého Matěje. Z ochozu pak uvidíte nejen náměstí pod vámi, ale také město shora. Vstup se platí až nahoru na ochoz, pokud tedy schody nezvládnete celé, nemusí Vám bít vstupného líto.

6.  Muzea

Těch najdete v Bechyni hned několik – městské, hasičské (nejstarší v Čechách), muzeum turistiky, jihočeská Alšova galerie (keramika), galerie Galvína a galerie 2+1. Tam všude se můžete podívat a všechna tato místa jsou něčím zajímavá.

7.  Zářečí

Jedná se o místo dole pod zámkem, je z něj krásný výhled na zámek a klášter, zároveň na most a řeku. Najdete zde také prodejny místní keramiky.

8.  Most duha

Jedná se o most, který je určen jak pro auta, tak i pro vlaky. Je přes 80 metrů vysoký a jedná se o unikátní technickou památku nejen u nás v Čechách, ale v celé střední Evropě.

9.  Nádraží

Z Bechyně vede jedna jediná trať, a to do Tábora. Jedná se o první elektrifikovanou trať tehdejšího Rakousko – Uherska. Za jejím vznikem pak nestojí nikdo jiný než náš největší český vynálezce František Křižík.

10. pivovar Keras

Zdejší pivovar vyrábí několik druhů piva a vychutnat si jej můžete přímo v místní hospůdce čepované, nebo si jej můžete zakoupit s sebou do zásoby.

Bechyně je tedy určitě destinace na výlet jako dělaná. Až vyrazíte do jižních Čech, vydělte si na ní speciálně alespoň dva dny!