Plešné jezero
Jezero pojmenované po dominantní hoře Plechý se rozprostírá ve nadmořské výšce 1089 m a jedná se o jedno z největších ledovcových jezer u nás, mimo jiné typické vysokou jezerní stěnou a poetickým kamenným mořem sestupujícím desítky metrů pod jezero. Z Nové Pece se sem dostaneme asi po 10 kilometrech, během nichž máme výjimečnou možnost obdivovat okolní kraj.
Hora Plechý, vyhlídky a ještě něco navíc
Hora Plechý (německy známá též pod jménem Plöckenstein) se tyčí v nadmořské výšce 1378 m a je tak pátou nejvyšší horou Šumavy. Přestože z vrcholu samotného příliš dobrý výhled není, turistům se po cestě k němu naskýtají dechberoucí pohledy. Severně od vrcholu se můžeme kochat krajinou díky hned dvěma vyhlídkám – Kučerově a Stifterově, odkud je úchvatný výhled na již zmiňované Plešné jezero. Krom toho zde shlíží na krajinu také 14,5 metru vysoký žulový památník Adalberta Stiftera, spisovatele, jeho srdce si získala právě divoká šumavská příroda.
Kouzelná příroda a zlatý poklad
Šumavskými lesy se neklikatí pouze turistické trasy, už odpradávna jsou prodchnuty tajemnem. Mezi horaly se kupříkladu traduje legenda o pokladu, který kdesi na svazích této majestátní hory čeká na svého objevitele. Poklad – obsahující kromě zlata též stříbro a granáty – údajně patřil saskému králi, který se zde nechal pohřbít ve skále. Jeho hrobku však chrání mocná kouzla a podobně jako v Erbenově baladě se otevírá pouze v době Velikonoc – a běda tomu, kdo se uvnitř zdrží příliš dlouho! Jiná pověst zase varuje zvídavé návštěvníky před zlomyslným duchem bývalého rychtáře.