Radniční věž ve Znojmě

Atraktivní dominanta města Znojma se zařadila mezi hojně navštěvované památky. Ukrytá mezi domy, ale přesto nepřehlédnutelná. Nachází se u Masarykova náměstí za obchodním domem Dyje a na první pohled zaujme netradiční střechou ve tvaru věžičky.

V minulosti měla především strážní účel. Pověřený strážný aktivně sledoval dění ve městě. V případě nouze hlásil požár, popřípadě vojenské nebezpečí. Vlastní strážní služba byla na této věži vykonávaná až do roku 1924 a to už byla věž vybavená také telefonem.

Dnes je to jedinečné místo, které svým návštěvníkům umožní nádherné výhledy nejen na historickou část města, ale také na okolní přírodu. Do pozlacených věžních bání jsou při rozsáhlejších úpravách ukládány pamětní listiny.

Zajímavosti o věži

Původní věž byla zničena rozsáhlým požárem. Stavitelem nové věže se stal Mikuláš ze Sedlešovic, který se v letech 1445 – 1448 zasloužil o její zbudování. Latinský nápis umístěný na severní straně věže referuje o této události.

Věž je vybudovaná na skále a její základy jsou uloženy v hloubce 3 metrů. V průběhu staletí byla několikrát rekonstruovaná, ale některé její části jsou původní. Jedná se především o nosné trámy pod střechou věže, jejichž stáří se odhaduje na 500 let. Věžní hodiny pocházejí ze 16. století.

Pozdně gotická věž dosahuje i s kopulí výšky 79,88 metrů. K dosažení dřevěného uzavřeného ochodu musíte zdolat neuvěřitelných 790 schodů. Přístup k němu není zrovna snadný. Vystupujete střídavě po kovových a dřevěných žebřících a pohybujete se v poměrně malém prostoru. Odměnou je možnost krásné vyhlídky, a to i prostřednictvím dalekohledu.

 

Výhledy z věže

Věž je přístupná celoročně za mírný poplatek. Její ochoz nabízí skvostné výhledy na historické centrum, znojemskou přehradu, kostel svatého Mikuláše, ale také vrcholky Pavlovských vrchů i Českomoravskou vrchovinu. Za příznivého počasí spatříte dokonce vrcholky rakouských Alp.

Pověst spojená s věží

S radniční věží a její historií se pojí pověst o místním pekaři Janouškovi. Tomu se přestalo ve Znojmě dařit. Místní pozvolna ztráceli zájem o jeho pečivo a jeho krámek navštěvovali čím dál méně.  Ten po práci vyrazil na věž, aby se alespoň potěšil pěkným výhledem. Dostal hlad a pustil se do svého pečiva. „Nešťastnou“ náhodou mu upadl z věže rohlík a dopadl na lidi pod věží. Ti se jen smáli a pekař postupně shodil i další rohlíky. Tato reklama mu opět naplnila krámek spokojenými zákazníky.