Rozhledna Císařský kámen

Při toulkách Libereckem potkáte jistě spoustu rozhleden. Proč navštívit právě tuto? Protože 360° pohled do kraje z této nenápadné stavby nacházející se nedaleko Jablonce nad Nisou je vskutku nezapomenutelný.

Krásné Liberecko

Nově vybudovaná rozhledna nabízí ze své výšky 23 metrů nádherný výhled na Liberecko i za jeho hranice. Pokud nemáte strach z výšek a od výstupu na vrchol vás neodradí 112 schodů ani kývavé pohyby celé kovové konstrukce této stavby, naskytne se vám pohled vskutku široký. Jako na dlani tu máte města Liberec a Jablonec nad Nisou, stejně jako přilehlé vesnice kolem. Dominantní stavba Liberecka, vysílač Ještěd, je tu skoro na dosah.

Ti pozornější mohou za dobrých výhledových podmínek při pohledu na jihozápad spatřit nezaměnitelnou siluetu Bezdězu, stejně jako dominantu Českého ráje, skalní hrad Trosky, na jihovýchodě.  Na přilehlých kopcích můžete rozeznávat jednotlivé rozhledny. Třeba se i mezi nimi najde nějaká kandidátka pro váš další výšlap. Bude to Proseč, Rašovka, nebo raději nějaká jiná? Ze vzdálených vrchů stojí za zmínku pozornost na Sněžka spolu s dalšími horami a kopci Krkonoš a Jizerských hor.

Kam dál

Rozhledna není jedinou zajímavostí, která k malé obci Milíře láká návštěvníky. Pod vrcholem kopce se v lesích skrývá spousta přírodních pozoruhodností, kterými vás provede naučná stezka Mojžíšův pramen. Cestou na rozhlednu od obce Milíře pravděpodobně neminete Kamenný kruh s ohništěm situovaný u hřbitovní kaple a pokud počasí nepřeje, náhradní program pro svůj výlet můžete hledat v zázemí měst. Bezpočet možností nabízí krajské město Liberec nebo třeba nedaleký Jablonec nad Nisou.

Než se vydáte na cesty

Pokud se chystáte na rozhlednu zavítat, rozhodně nepodceňte vybavení. Pohodlná turistická obuv, dostatek tekutin, stejně jako něco k snědku a dobrá nálada jsou základní kameny dobrého výletu. Velké finanční obnosy pravděpodobně potřebovat nebudete. Rozhledna je přístupná volně komukoliv, kdo k její patě zavítá.

Dostanete se k ní výhradně po pěší stezce, ale cesta to není daleká. Nejbližší parkoviště se nachází v obci Milíře a parkování je zde zdarma. Krom toho, že tu můžete nechat své motorové miláčky, máte možnost se tu také občerstvit nebo si na mapě či rozcestníku naplánovat svou výletní trasu.