Rozhledna Salaš u Velehradu

Návštěvu poutního místa si můžete zpestřit o vyhlídku z moderní architektonicky zajímavé rozhledny. Ocelová rozhledna obložená modřínovým dřevem se nachází nad obcí Salaš u Velehradu ve výšce 365 m. n. m.

Svým tvarem připomíná dvě do sebe zaklíněné sedmičky.  Někteří pozorovatelé v jejím tvaru vidí hasák. Rozhledna byla vybudovaná podle návrhu architekta Jana Smékala a zpřístupněna pro veřejnost v roce 2015.

Zajímavosti o rozhledně

V průběhu projekce rozhledny došlo k několika změnám. Byla změněna její výška (rozhledna je oproti původnímu návrhu vyšší) a také postavení obou sedmiček.

Vyhlídka byla navržena jako pozinkovaná konstrukce postavená na třech patkách nutných k jejímu usazení. Pro transport a usazení rozhledny bylo nutné rozšířit i část příjezdové cesty.

Podle původního návrhu měla být opatřena skleněným bezpečnostním zábradlím. To však bylo nahrazeno praktičtější pozinkovanou ocelí.

Parametry rozhledny

Rozhledna dosahuje výšky 21,1 metrů a k jejímu zdolání musíte vystoupat 112 schodů po spirálovém schodišti. Její vyhlídkové plošiny se nachází ve výšce 15 a 20 metrů. Pod rozhlednou je několik laviček k odpočinku. Několik metrů od rozhledny je umístěný dřevěný přístřešek s posezením.

Otevřený ochoz rozhledny ve výšce 15 metrů. Je částečně přikrytý a chrání návštěvníky před nepřízní počasí. Vyšší vyhlídka je zcela bez zastřešení. Rozhledna je přístupná celoročně a vstup na ni není zpoplatněný.

Výhledy z rozhledny

Rozhledna svým návštěvníkům poskytuje nádherné výhledy na vrcholky Chřibů i Bílých Karpat. Za pěkného počasí dohlédnete na Velehrad, Uherské Hradiště, Salaš i Velkou Javořinu.

Přístup k rozhledně

K rozhledně vedou dvě přístupové cesty. První z nich začíná přímo v obci Salaš. Začíná za Obecním úřadem. Asfaltová cesta postupně přechází v písčitohlinitou s poměrně hrubými kameny a následně prochází přes louku.

Druhá cesta vede k rozhledně z opačné strany. Není označená turistickou značkou a v celém rozsahu (asi 900 metrů) vede strmě do kopce.

Obě cesty jsou přístupné pěšky i na kole. Malé děti je lepší nést v nosítku, cesty nejsou vhodné pro kočárek.