Šumava: Horská Kvilda, Zlatá stezka a Korýtko

Šumava se v posledních letech právem řadí mezi nejatraktivnější turistické cíle v České republice – a to ať už v zimě, nebo v létě. Díky bohatému sportovnímu i rekreačnímu zázemí nabízí celou škálu zajímavých výletů jednak pro rodiny s dětmi, jednak pro náročné horaly. Je to ale především divoká šumavská příroda, která představuje to největší lákadlo.

Náš dnešní výlet zahájíme v Horské Kvildě (1070 m n. m.), obci ležící v okrese Klatovy, jižně od Sušice. Pokud cestujete autem, můžete využít jedno z placených parkovišť přímo v obci (hodinová sazba obvykle činí 30 Kč, denní sazba 100 Kč). Poblíž parkoviště Horská Kvilda se navíc nachází i restaurace, kde se můžete buď ještě před samotným startem, nebo až při návratu z výletu občerstvit a nabrat nové síly.

Od rozcestníku Horská Kvilda zamíříme po cyklostezce přibližně 1,5 kilometru k rozcestníku Zlatá stezka (1090 m n. m.). Po cestě kromě horských stavení míjíme také výklenkovou kapličku. Horalové zde tradičně zvoní na zvonek, aby se z túry v pořádku vrátili. Na rozcestí se turistům naskýtají hned dvě možnosti: mohou buďto pohodlně pokračovat dál po stejné cestě, nebo místo toho zvolit Zlatou stezku. V obou případech je však jejich konečným cílem rozcestník Korýtko (1125 m n. m.), kde se návštěvníkům naskýtá úchvatný pohled do krajiny. V případě první možnosti by pak celá trasa z Horské Kvildy čítala 4,5 kilometru. Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, čeká vás o přibližně půl kilometru kratší procházka prodírající se divokými šumavskými lesy.

 

Zlatá stezka (německy též známá pod názvem Goldener Steig) značí propletený systém středověkých obchodních cest. Zlatá stezka spojovala Čechy s Podunajím, a přestože by to její jméno mohlo mylně naznačovat, nepřeváželo se tudy zlato, nýbrž sůl. To ale nic nemění na faktu, že zemi přinášela velké bohatství. Dnes už zde na obchodnické vozy sice nenarazíte, zato se jistě potkáte s nejedním nadšeným turistou, kterého krása zdejší přírody uhranula.

Podle toho, kterou z možností zvolíte, pak celý výlet (cesta tam i zpět) měří přibližně od 8 do 9 kilometrů. Jedná se o pohodlnou procházku díky své přístupnosti a udržované trase vhodnou zejména pro rodiny s malými dětmi nebo čtyřnohými parťáky.