Šumavské skvosty: Modrava a její okolí

Modrava (německy Mader), obec v okresu Klatovy proslavená díky českému krimiseriálu, ale především oblíbené středisko letní i zimní turistiky. Z původně dřevařské osady se dnes můžete vydat na všechny světové strany a využít nespočet turistických tras – a to pěšky i na kole. Návštěvníci to odsud mají blízko kupříkladu na horu Březník nebo na Poledník s rozhlednou. V okolí je toho však k vidění mnohem víc. Proto naše dnešní putování za krásami Šumavy zahájíme právě zde.

 

Hradlový most

Nepochybně jednou z největších dominant okolí Modravy je hradlový most v Rechli. 72 metrů dlouhý dřevěný most přes řeku Vydru je replikou mostu historického, přes který až do roku 1953 vedla silnice. Narazíte na něj mezi Modravou a Antýglem, jediným dochovaným královickým dvorcem na našem území, jenž byl z tohoto důvodu zařazen mezi kulturní památky. V dnešní době Antýgl funguje jako kemp a kromě toho, že je považován za výchozí bod mnoha turistických tras, nabízí též možnost koupání.

Motoristé mohou využít bezplatné parkoviště přímo u mostu, odkud se lze vydat směr Javoří pila a Tříjezerní slať. U hradlového mostu se navíc z Vydry odděluje Vchynicko-tetovský kanál, méně známý příbuzný Schwarzenberského plavebního kanálu.

 

Rašeliniště Tříjezerní slať

Krátký okruh po dřevěných lávkách turistům umožňuje lépe poznat zdejší vegetaci, dozvědět se zajímavé informace nejen o vzniku a složení rašeliny a v neposlední řadě obdivovat tři rašelinná jezírka, od nichž si zdejší slať vypůjčila jméno. Stezka byla zprovozněna v roce 1979, je dlouhá přibližně dvě stě metrů a nabízí jedenáct poučných zastavení.

Roklanský potok

14 kilometrů dlouhý Roklanský potok protéká jižně od Javoří pily a dále pokračuje až k Modravě, kde se vlévá do Modravského potoka. Ujal se též název Mlýnský potok – coby jeden ze tří potoků, jejichž splynutím se zrodila peřejnatá řeka Vydra.

Trasa podél potoka vytyčená červenou turistickou značkou je velice oblíbená díky své přístupnosti a zpevněné cestě. Jedná se tedy o ideální výlet s malými dětmi i kočárkem nebo například o pohodovou procházku s čtyřnohým zvířecím přítelem. A jako odměna na návštěvníky – kromě osvěžení u vody a úchvatné šumavské krajiny všude kolem – čeká u konce cesty občerstvení v hospůdce.

 

Naučná stezka Modrava

Při návratu k hradlovému mostu a parkovišti lze využít dvě možnosti: můžete jít buďto po silnici, nebo po naučné stezce. Naučná stezka Modrava sice začíná pozvolna na svěží šumavské louce, nenechte se však zmást – s kočárkem, na kole či dokonce v letních polobotkách se příliš daleko nedostanete. Cesta se totiž brzy začne strmě prodírat lesem podél Filipohuťského potoka. Pokud však toužíte po malé ochutnávce nespoutaného ducha šumavské přírody, je to jasná volba. Během následujících dvou kilometrů navíc narazíte na tři tabule informující o zdejší fauně a flóře.