Šumavskými loukami: Chalupská slať, Nové Hutě, Pláně a rozhledna Churáňov

Naši dnešní pouť za krásami Šumavy zahájíme v malé horské vesničce Svinná Lada, která se nachází přibližně kilometr od Lady Borové (směr Kvilda). V těsné blízkosti Chalupské slati můžeme bezplatně využít místní parkoviště a dále pokračovat až k naší první zastávce – a to bez problémů pěšky i na kole.

 

 

Chalupská slať

Šumavská rašeliniště se v dnešní době řadí mezi vyhledávané turistické cíle, Chalupská slať s 260 metrů dlouhou naučnou stezkou však oproti ostatním nabízí ještě něco navíc – největší rašelinné jezírko v České republice. Krom toho, že si návštěvníci mohou vychutnat výhled na jezero s plovoucími ostrůvky a díky informačním tabulím podél cesty se dozvědět všemožné zajímavosti o rašelině a fauně i flóře, mohou též zavítat do zdejšího informačního centra. Zde je již tradičně k dispozici stálá expozice o šumavských rašeliništích, venkovní areál s dětským hřištěm nebo kupříkladu možnost domluvit si prohlídku slati pro skupiny.

 

 

Nové Hutě

Od Chalupské slati dál se asfaltová cesta prodírá šumavskými loukami a místy i lesem. Návštěvníci tak mohou obdivovat nezkrotnou přírodu, četná horská stavení (mnohá z nich v případě zájmu k pronájmu) a pastviny se skotem. Jedná se o jedinečný způsob, jak si vychutnat v dnešní době tolik potřebný klid a na vlastní kůži poznat divokost šumavské přírody – a to vše v rámci nenáročného výletu. Trasa je totiž značená jako cyklostezka, a tak je vyjma nadšenců cyklistiky vhodnou volbou též pro rodiny s malými dětmi, maminky s kočárky nebo třeba vozíčkáře.

Přibližně po 5 kilometrech dorazíme až na Nové Hutě, oblíbený lyžařský areál, kde nespočet hospůdek a restaurací nabízí lokální speciality a odpočinek v pohodovém prostředí.

 

 

Zaniklá obec Pláně

Z Nových Hutí se cesta pozvolně klikatí skrz Pláně, jednu ze zaniklých šumavských obcí. Poklidná procházka otevřeným prostranstvím zavádí turisty do míst, kde se již od poloviny 19. století rozkládala osada známá též jako Planien původně čítající 20 domů a více než 200 převážně německy mluvících občanů. Dnes se zdejším krajem táhnou cyklostezky a lyžařské tratě, a přestože o ubytování v této oblasti ani zdaleka není nouze, trvalí obyvatelé zde povětšinou chybí.

Na okraji Plání se také nachází další parkoviště, které mohou motoristé zdarma využít. Pokud tedy hledáte krátký nenáročný výlet, který nezruinuje ani vaše nohy, ani peněženku, právě jste našli ideální místo.

 

 

Rozhledna Churáňov: adrenalin a dechberoucí výhledy

Přibližně 1 kilometr od Plání leží další věhlasné lyžařské středisko: Zadov. V areálu byste sice přes léto a na podzim hledali dobré sněhové podmínky jen marně, nabízí však neméně atraktivní záležitosti. Kupříkladu rozhlednu Churáňov, zbudovanou z bývalého skokanského můstku, z jehož vrcholku je nyní dechberoucí výhled do kraje. Na stěně věže se navíc nachází horolezecká stěna a na své si zde přijdou i fanoušci adrenalinu – to díky parku pro horská kola.

Dostat se sem pak můžete hned několika způsoby – kromě parkoviště u Plání můžete využít cyklobus, který staví přímo na místě, nebo se nechat vyvést nahoru na kopec lanovkou.