Výlet na pramen Labe

Krkonoše jsou velmi navštěvované hory a nabízí mnoho zajímavých výletů a turistických tras vhodné také pro začínající turisty. Dnes se podíváme na výšlap, který jsem sama podstoupila a natolik mě zaujal, že se ráda podělím i s ostatními nadšenci do turistiky.

Turistika je velmi oblíbenou letní aktivitou a je vhodná pro každého. Chůze je nejpřirozenější pohyb, díky kterému spalujete také poměrně velké množství kalorií (záleží na délce a převýšení). Na turistický výšlap můžete vzít své ratolesti nebo domácí mazlíčky, kteří Vám Vaši cestu zpříjemní.

Na jaký výšlap jsem se vydala? Ubytování jsem měla v Harrachově, kde byl také začátek mé túry. Protože hotel, ve kterém jsem byla ubytována, byl na úplném začátku Harrachova (kousek od bobové dráhy), pár stovek metrů jsem už napočítala, než jsem se dostala na začátek turistické trasy. Start začíná u autobusového nádraží v Harrachově, odkud se vychází a jde směrem k Mumlavským vodopádům. Mumlavské vodopády jsou jednou z nejkrásnějších přírodních památek v Harrachově, proto jsou vhodné k první krátké zastávce plné fotografií a rychlého občerstvení. Poté stoupáte stále podél vody až na Krakonošovu snídani (malé občerstvení nabízející osvěžení a něco malého k snědku). Na Krakonošově snídani se můžete po dvou různých cestách, já jsem zvolila směr nahoru směrem na Voseckou boudu. Tento úsek je nejstrmější částí celého výšlapu, proto nezoufejte a stoupejte až na Voseckou boudu. Na Vosecké boudě je také možnost občerstvení a nabízí nádherný výhled do okolní krajiny. Hned vedle Vosecké boudy se nachází rozcestník s ukazateli, vydejte se po zelené trase směrem k Labské boudě (cesta je úzká a kamenná). Po dvou kilometrech narazíte na další rozcestí, kde odbočíte vlevo a po „písečné“ cestě dojdete až na pramen Labe. Při cestě zpět jdete stejnou cestou na poslední rozcestí, kde neodbočíte vpravo (směr Vosecká bouda), ale pokračujete rovně až na Rozcestí u Čtyř pánů, kde se vydáte směrem na Krakonošovu snídani (směr Mumlavských vodopádů). Od Krakonošovy snídaně se vydáte po stejné cestě až zpět k autobusovému nádraží v Harrachově.

Tento výlet trval necelých šest hodin rychlou chůzí (při pomalejším tempu s delšími pauzami počítejte raději s osmihodinovým výšlapem).

Nechte se inspirovat a dejte se také na cestu vstříc vrcholkům Krkonoš.